Łódź Design Festival (8 października – 18 października 2015 r.)

Łódź coraz częściej kojarzona jest z designem, między innymi dzięki takim inicjatywom jak Łódź Design Festival, który niedawno się zakończył. Powstał on w 2007 r. z myślą o tym, żeby zaprezentować osiągnięcia twórców polskiej sztuki użytkowej – od wzornictwa przemysłowego, przez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. Nie zapominajmy też o tym, że ten przegląd niebanalnych produktów kształtuje świadomość konsumentów.

Organizatorzy festiwalu nie proponują nam jednak nudnego wykładu na sali wypełnionej przedmiotami. W tym roku od 8 do 18 października czekała na nas masa atrakcji: nocne zwiedzanie pracowni artystycznych, rozmaite warsztaty z majsterkowania i projektowania, spacery z przewodnikiem, imprezy na parkiecie, Strefa Relaksu, w której można było poczytać najnowsze publikacje dotyczące designu, Strefa Projektanta, gdzie prezentowano narzędzia pracy twórców… Punktem centralnym wszystkich tych wydarzeń były jednak, jak co roku, inspirujące wystawy.

Nad jedną z nich, „Dom.Osiedle.Mieszkanie”, wspólnie pracowali architekci i socjolodzy. Zanim wyszli w teren, sięgnęli po polskie międzywojenne czasopismo „Dom Osiedle Mieszkanie”. Po co? Lektura kilkudziesięcioletnich artykułów na temat założeń urbanistycznych osiedli, samych mieszkań i sposobu myślenia ich mieszkańców skłoniła twórców wystawy do tego, by w podobny sposób opisali współczesne realia. Skupili się przede wszystkim na trzech rodzajach osiedli: modernistycznych sprzed wojny, PRL-owskich z wielkiej płyty oraz współczesnych deweloperskich. Architektów, socjologów i projektantów interesowały szczególnie funkcjonalność przestrzeni oraz życie codzienne jej mieszkańców – również to, jak relacje między sąsiadami różnią się zależnie od typu osiedla. Zaprezentowane na wystawie efekty ich pracy to m.in. książki i magazyny o architekturze i przestrzeni miejskiej, analizy dokumentów prawnych dotyczących przestrzeni publicznej oraz wyniki kilkumiesięcznych badań terenowych prowadzonych na gdyńskich i poznańskich osiedlach.

Inna wystawa, „Niewidzialni Bohaterowie. Geniusz Rzeczy Codziennych”, była skoncentrowana wokół przedmiotów ponadczasowych, poprawiających jakość naszego życia, a przy tym zazwyczaj niedocenianych. W gablotach zamknięto m.in. segregatory, smoczki i wieszaki na ubrania, żeby skłonić widza do zastanowienia się, dlaczego upływ czasu nie wypiera tym podobnych rzeczy z rynku oraz w jaki sposób współczesność wpływa na ich formę.

Z kolei wystawa „Konsekwencje” skupiała się głównie na wyzwaniach, jakie społeczeństwo stawia przed projektantami. Prezentowała przydatne obiekty – rowery czy… żelazne rybki uzupełniające dietę w żelazo – które mają pomóc rozwiązać problemy współczesności, takie jak mała wydajność energetyczna i trwałość produktu, jego wysoka cena czy duże zużycie materiałów.

Inicjatywa „Uwolnić projekt” przybliżała odbiorcy rzeczy, takie jak taboret czy buty-łapcie, których projekty powstają na licencji Creative Commons. Każdy może więc wydrukować je ze strony internetowej i wykonać u wybranego przez siebie rzemieślnika. Wystawa pokazywała też, w jaki sposób lokalni artyści przemycają tradycyjne motywy, unikając przy tym sztampowego powtarzania ludowych zdobień.

Do tej pory Łódź Design Festival odwiedziło już ponad 270 000 osób. Liczby mówią same za siebie – swoją atrakcyjnością festiwal przyciąga ludzi, zarówno tych, którzy interesują się projektowaniem użytkowym, jak i tych, którzy jeszcze nie mają o nim bladego pojęcia. Dzięki temu społeczeństwo staje się bardziej świadome tego, w jaki sposób produkt powstaje i oddziałuje na nasze otoczenie. To z kolei wywiera presję na producentów przedmiotów codziennego użytku. Możemy więc mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości częściej będą oni wykorzystywać potencjał naszych rodzimych projektantów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s