Jak dobrze dobrać kolory w mieszkaniu?

Dobór kolorów w mieszkaniu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i postrzeganie przestrzeni. Warto więc poznać kilka trików, które pomogą nam odpowiednio zaaranżować mieszkanie – z uwzględnieniem jego metrażu, rozmieszczenia pomieszczeń, a nawet… położenia geograficznego.

Zacznijmy od tego ostatniego. Często zapominamy sprawdzić, w którą stronę skierowane są okna naszego mieszkania. Tymczasem właśnie to powinno mieć decydujące znaczenie, gdy dobieramy kolory ścian. Do mieszkania z oknami po stronie północnej lub wschodniej światło będzie mieć stosunkowo mało dostępu, a jego ton będzie znacznie chłodniejszy od tego, który ma światło po stronie południowej lub zachodniej. Z tej przyczyny powinniśmy unikać szarości czy ciemnych odcieni, bo te mogą sprawić, że pomieszczenie wyda się chłodne i mało przytulne. Z kolei światło padające od strony południowej wydobędzie głębię ciemnych barw. Pamiętajmy też o tym, żeby nie przytłoczyć pomieszczenia – jeśli decydujemy się na wyraziste kolory, najlepiej pomalujmy nimi tylko jedną ze ścian.


scandinavian-style-interior-12

int2

0dee5cca211fe1edbdbb85eff355095e

 Philip Ficks

W małych mieszkaniach postawmy przede wszystkim na jasne odcienie, które optycznie powiększą przestrzeń. Nie bójmy się przy tym zabawy kolorami mebli i dodatków. Żeby wydłużyć korytarz, pokryjmy ścianę lub drzwi na jego końcu kontrastującym kolorem, który przykuje naszą uwagę, odciągając ją od podłogi i pozostałych ścian. Jeśli takie rozwiązanie nam nie odpowiada, pomalujmy podłogę lub drzwi wyjściowe na kolor w odcieniu ciemniejszym niż odcień ścian – to również da nam poczucie przestrzeni.


tumblr_mw2gv4fOw41qb83abo1_500

klikk.no

Small-Apartment-That-Speaks-Volumes-16

Zukkini

Small-Apartment-That-Speaks-Volumes-12

Zukkini

entre-makeover-efter-_GuQt2qeKU7TiXQPy_EVNA

BoligMagasinet

W większych mieszkaniach nie ma podobnych ograniczeń. Możemy więc pozwolić sobie na trochę więcej szaleństwa, na przykład na zestawienie kolorów z pozoru niepasujących do siebie, takich jak fiolet i żółty. To ożywi przestrzeń i nada naszemu wnętrzu rys indywidualności.

c2c22dc1e6284926d267f7fbfad73df4

Fastighetsbyran

Dark-kitchen-2

AllieNYC

Jeśli jednak mamy wątpliwości co do tego, czy wybrane przez nas kolory będą pasowały do siebie, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Na pewno dobrze będą wyglądać wnętrza monochromatyczne, w których występuje kilka odcieni tej samej barwy, ewentualnie urozmaicone kilkoma akcentami kontrastującymi albo też takie, w których zestawiamy bardziej wyrazisty odcień z białymi dodatkami. Ciekawie prezentują się również kontrastujące akcenty na tle jasnych, pastelowych ścian. Unikajmy jednak przesady, bo jeden mocny element zazwyczaj wystarczy, aby nadać wnętrzu charakteru.

Często obawiamy się wprowadzania kolorów do naszego mieszkania. Warto jednak podejmować ryzyko. Nie bójmy się nieoczywistych i z pozoru brawurowych rozwiązań, bo tylko metodą prób i błędów przekonamy się, w jakich wnętrzach najlepiej się czujemy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s