Ośmiopiętrowy budynek mieszkalny z klocków Lego – czy to możliwe? czyli architektura fińska

 Ośmiopiętrowy budynek mieszkalny z klocków Lego – czy to możliwe? Finowie przekonują, że tak. Jeśli nie wierzymy, możemy wpisać w wyszukiwarkę tajemniczy wyraz „Puukuokka”. Za tą nazwą kryją się trzy fińskie apartamentowce zaprojektowane przez Ansi Lassilę dla OOPEAA. Jeden z nich, obecnie najwyższy drewniany budynek mieszkalny w Finlandii, już stoi i czeka na lokatorów.

timthumb.php

oopeaa.com

Chętnych do zamieszkania w nim na pewno nie brakuje – wszystkie apartamenty są drewniane, jasne i przestronne, z sauną i balkonem. Dlaczego drewno wraca do łask? Domownicy je lubią, bo dzięki niemu mieszkania stają się przytulniejsze. Z kolei producenci cenią je m.in. za to, że może być trwalsze i nawet do 50 razy bardziej ognioodporne (50 times more fire safe) niż beton, jeśli tylko zostanie poddane odpowiedniej obróbce. Jakiej? Finowie zdecydowali się na sklejenie pod kątami prostymi kilku warstw desek, a więc na wytworzenie CLT. Ten sposób produkcji sprawia, że materiał jest znacznie mocniejszy i wytrzymalszy od normalnego drewna.

timthumb.php-3

oopeaa.com

Stora Enso wykorzystała zalety tego jednego surowca, aby stworzyć z niego modułowy system budowlany. Wzniesienie konstrukcji z CLT trwa pół roku, a to znacznie mniej niż gdyby wykonywać ją z betonu, bo wewnętrzne powierzchnie wszystkich modułowych sześcianów są już wykończone. Dzięki temu „klocki” mogą być natychmiast montowane. Nie dość, że dobrze się do siebie dopasowują, to jeszcze są suche i lekkie. To sprawia, że ramy wykonane z CLT zapewniają warstwę ochronną od wilgoci, a częściowo stanowią także izolację cieplną. Dodatkowo łączeń w konstrukcji jest mniej niż w typowym budynku z drewna, przez co zużycie tego surowca jest stosunkowo niewielkie. Ryzyko zaistnienia wad konstrukcyjnych również jest mniejsze niż zazwyczaj.

To nie koniec ciekawych pomysłów Skandynawów. Ostatni jest chyba najbardziej zaskakujący: jeśli lokator będzie wynajmował mieszkanie w Kuokkala przez 20 lat, stanie się… jego właścicielem. Wystarczy, że zanim się wprowadzi, opłaci 7% wartości mieszkania – a pozostała suma, ustalana przy zakupie, jest pokrywana przez gwarantowany kredyt. Kiedy możemy oczekiwać takich rozwiązań w Polsce?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s