Batipin Flat, czyli jak mądrze zaprojektować małą przestrzeń.

Czy posiadanie małego mieszkania to… przejaw snobizmu? Coraz częściej tak. Mieszkanie w kawalerce powoli przestaje świadczyć o tym, że ktoś nie może sobie pozwolić na zakup czegoś większego. Promujący ekologiczny styl życia architekci wreszcie zauważyli potencjał małych przestrzeni i dzisiaj umieją już projektować je tak, żeby nie obniżyć standardu życia lokatorów.

batipin-flat-studio-wok-milan-italy-gessato-3-1024x683

Federico Villa from Gessato website

Aby osiągnąć ten efekt, wystarczyło wprowadzić kilka ciekawych rozwiązań, na przykład takich jak te w projekcie studia WOK – mediolańskim mieszkaniu Batipin Flat, które ma zaledwie 28 mkw. Jego główny pokój sprawia wrażenie prostego i czystego, przede wszystkim za sprawą białych ścian. Jedną z nich zajmują ogromne szklane drzwi na taras, które dają wrażenie otwarcia. Dzięki nim projektantom udało się nie tylko wpuścić ogromną ilość naturalnego światła, ale też optycznie przenieść część mieszkania na zewnątrz. Dwie inne ściany pokryte zostały panelami wykonanymi ze sklejki, która tworzy w mieszkaniu dwie „aktywne” powierzchnie, skrywające wszystkie meble (przesuwane drzwi do kuchni i łazienki, szafę, klimatyzację, a nawet składane dwuosobowe łóżko) i przedmioty osobiste. Nadmiar rzeczy nie przytłacza więc małej przestrzeni, która w dodatku – co szalenie praktyczne – może się dowolnie zmieniać w zależności od potrzeb lokatorów.

batipin-flat-studio-wok-milan-italy-gessato-2-1024x683

Federico Villa from Gessato website

Pokoje użytkowe (kuchnia i łazienka) zostały tak zaprojektowane, aby to główny pokój mógł zająć jak największą powierzchnię, dlatego oba pomieszczenia rozmieszczono w rogach loftu. Na szczęście projektanci dodali im koloru, wprowadzając do kuchni i łazienki monochromatyczny turkusowy motyw, którego nie ma w pokoju dziennym.

batipin-flat-studio-wok-milan-italy-gessato-1-1024x683

Federico Villa from Gessato website

Nowatorskie pomysły architektów sprawiły, że małe mieszkania są często zwyczajnie ciekawsze od tych dużych. To kusi wielbicieli designu, zwłaszcza w połączeniu z niską ceną i zgodnym z prawdą wyobrażeniem, że 28 mkw sprząta się znacznie szybciej niż 128 mkw.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s