Batipin Flat, czyli jak mądrze zaprojektować małą przestrzeń.

Czy posiadanie małego mieszkania to… przejaw snobizmu? Coraz częściej tak. Mieszkanie w kawalerce powoli przestaje świadczyć o tym, że ktoś nie może sobie pozwolić na zakup czegoś większego. Promujący ekologiczny styl życia architekci wreszcie zauważyli potencjał małych przestrzeni i dzisiaj umieją już projektować je tak, żeby nie obniżyć standardu życia lokatorów.

batipin-flat-studio-wok-milan-italy-gessato-3-1024x683

Federico Villa from Gessato website

Aby osiągnąć ten efekt, wystarczyło wprowadzić kilka ciekawych rozwiązań, na przykład takich jak te w projekcie studia WOK – mediolańskim mieszkaniu Batipin Flat, które ma zaledwie 28 mkw. Jego główny pokój sprawia wrażenie prostego i czystego, przede wszystkim za sprawą białych ścian. Jedną z nich zajmują ogromne szklane drzwi na taras, które dają wrażenie otwarcia. Dzięki nim projektantom udało się nie tylko wpuścić ogromną ilość naturalnego światła, ale też optycznie przenieść część mieszkania na zewnątrz. Dwie inne ściany pokryte zostały panelami wykonanymi ze sklejki, która tworzy w mieszkaniu dwie „aktywne” powierzchnie, skrywające wszystkie meble (przesuwane drzwi do kuchni i łazienki, szafę, klimatyzację, a nawet składane dwuosobowe łóżko) i przedmioty osobiste. Nadmiar rzeczy nie przytłacza więc małej przestrzeni, która w dodatku – co szalenie praktyczne – może się dowolnie zmieniać w zależności od potrzeb lokatorów.

batipin-flat-studio-wok-milan-italy-gessato-2-1024x683

Federico Villa from Gessato website

Pokoje użytkowe (kuchnia i łazienka) zostały tak zaprojektowane, aby to główny pokój mógł zająć jak największą powierzchnię, dlatego oba pomieszczenia rozmieszczono w rogach loftu. Na szczęście projektanci dodali im koloru, wprowadzając do kuchni i łazienki monochromatyczny turkusowy motyw, którego nie ma w pokoju dziennym.

batipin-flat-studio-wok-milan-italy-gessato-1-1024x683

Federico Villa from Gessato website

Nowatorskie pomysły architektów sprawiły, że małe mieszkania są często zwyczajnie ciekawsze od tych dużych. To kusi wielbicieli designu, zwłaszcza w połączeniu z niską ceną i zgodnym z prawdą wyobrażeniem, że 28 mkw sprząta się znacznie szybciej niż 128 mkw.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s