Wnętrze, z którego nie chce się wychodzić. Styl skandynawski

W Skandynawii dni są krótkie, pogoda ponura, a mieszkania… ciemne. Żeby jakoś zaspokoić potrzebę rozświetlenia przestrzeni mieszkalnej, Skandynawowie wymyślili swój własny styl, dziś nazywany skandynawskim. Za jego twórcę uważa się artystę przełomu XIX i XX wieku, Carla Larssona, który znany był z kolorowych akwareli przedstawiających jasne pomieszczenia utrzymane w delikatnej kolorystyce.

 

cosy-corner-1894(1).jpg

Styl skandynawski na pierwszy rzut oka wydaje się wyjątkowo surowy. Duże, białe powierzchnie ścian bardzo mocno rozświetlają i powiększają przestrzeń; meble zazwyczaj również są białe. Zdarza się, że nawet podłogi mają kolor śniegu, a w oknach nie ma zasłon, aby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej dziennego światła. Również minimalizm w doborze dodatków i geometryczne kształty mebli na ogół kojarzą nam się z czymś mało przytulnym. Jednak tym, co tak naprawdę tworzy ten styl i nadaje wnętrzom charakteru, są na pewno dodatki. Mają kontrastowe kolory (nieraz wprowadza się także motywy kwiatowe) i mocne, geometryczne formy, dzięki czemu dominują w pustej przestrzeni. Z założenia zarówno dodatków, jak i kolorów nie powinno być jednak dużo, a te pierwsze nie mogą zajmować zbyt wiele przestrzeni. Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, nie uda nam się źle zaprojektować wnętrza. Nawet pozornie bardzo mocno kontrastujące z bielą płaszczyzn dodatki, np. czarne, niebieskie albo ciemnobrązowe, wyglądać będą niesamowicie lekko. Dobrze wypadną też łączenia mebli starych i nowych, o ile te nie są zbyt ciężkie. Tak urządzone wnętrza są jasne i lekkie, pełne światła i spokoju, a ich atmosfery nie pomylimy z żadną inną.

 

Jul hos Nina_04

© Fotograf  Karin Foberg, stylizowane Anna Mårdze stony  Hus&Hem

nordic-style-bedroom.jpgkitchen-Thonet-chairs.jpg

zdjecia Stadshem, stylizowane przez Charlotte Ryding, ze storny DecorDots

W dodatku ten styl często budzi skojarzenia z ekologicznym podejściem do życia, bo Skandynawowie wykorzystują przede wszystkim naturalne surowce, takie jak jasne drewno, len lub bawełna (często pasiaste), słoma czy wiklina. Oprócz tego wprowadzają dużo przyjaznych środowisku rozwiązań. Skandynawskie wnętrza nie są więc jedynie ładne, co powinno nas zachęcić do tego, żebyśmy sięgnęli do nich po inspirację.

Wiecej zdjęć i inspiracji znajdziecie na stronach :

NORDIC DESIGN

My Scandinavian Home

Stylizimo

Vosgesparis

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s