Drewno i jego odsłony

Jeśli istnieje jakiś surowiec, który będzie zawsze budził dobre skojarzenia, to jest nim drewno. Stosuje się je od zawsze, zmieniał się tylko sposób jego obróbki. Mimo to wydaje się, że dopiero dzisiaj w pełni staramy się wydobyć drzemiący w drewnie potencjał.

LightWallsHouse_11

 Kai Nakamura przez ArchDaily

Inaczej niż za PRL-u, na ścianach nie kładzie się już ciężkich i zaciemniających pokoje paneli i nie zastawia się przestrzeni dużymi meblościankami. Jeśli drewno się pojawia, to w towarzystwie światła wpadającego przez ogromne okna, najlepiej sięgające od podłogi aż do sufitu. W świetle drewno jakby ożywa, bo słońce wydobywa wewnętrzne ciepło materiału. Lekki zapach drewna, białe ściany i proste meble, zwłaszcza w zestawieniu z zielonymi roślinami, sprawią, że prędzej zrelaksujemy umysł i damy ciału odpocząć.

STUDIO-MARKX-03-848x565-2.jpg

Projekt Cocoon

f6854c3c99c0e375b922f8027700db72.jpg

Anders Hviid znalezione na  dwell

08f92f22fa7d8c5179623c34b4159254

Philippe le Berre znalezione na Daily Dream Decor

Urok tego materiału polega też w dużej mierze na jego niedoskonałości i niepowtarzalności – nigdy nie dostaniemy dwóch takich samych desek. Naturalnie powstałe pęknięcia albo sęki da się wykorzystać jako ciekawe akcenty w mieszkaniu. Drewno świetnie będzie się komponowało wówczas z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak kamienie albo płótno. Można jednak przełamać konwencję, ustawiając stolik z uciętego pnia na betonowej wylewce lub łącząc go ze szklanym blatem.

STUDIO-MARKX-03-848x565-2

Projekt wnętrza Fiona Lynch

Bardzo ciekawie wyglądają też panele na ścianach lub podłodze. Jeśli się na nie zdecydujemy, powinniśmy się trzymać jednolitych, płaskich przestrzeni, ale… niekoniecznie w typowych układach i niekoniecznie od ściany do ściany. Możemy puścić wodze fantazji i trochę poeksperymentować.

Villa-Siam-04-850x792

bf36abab59532aaa9955f4397e930215-2

Projekt Eggarat Wongcharit dla Iniala Beach House znalezione na Home Design

dc84aaee49ef27c017b725c0542243e7-2

Projekt wnętrza Bell and Whistles

Jury-By-Biasol-Design-Studio_dezeen_468_1.jpg

 Zdjęcie Martina Gemmola znalezione na Dezeen

Drewno można także wykorzystać, aby podkreślić elementy konstrukcyjne starszych budynków. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest doczyszczenie belek nośnych – można je pozostawić w ich naturalnym kolorze i zestawić z prostymi meblami albo pomalować na biało tak, aby tworzyły przedłużenie ścian. W obu wypadkach belki dadzą nam wrażenie powiększania przestrzeni, a przy tym uda nam się zbudować klimat przyjaznego domowego wnętrza.

Współcześnie coraz częściej stosuje się ten materiał na dużych przestrzeniach – gładkich lub pokrytych dekoracjami rzeźbiarskimi, silnie zgeometryzowanymi. Myślenie płaszczyzną albo, przeciwnie, podkreślanie organicznych form ma duże znaczenie, bo sprawia, że drewno z surowca stricte rzeźbiarskiego zmienia się w coś na kształt ożywionego betonu. Jednak w odróżnieniu od tego ostatniego drewno nadaje wnętrzom niepowtarzalną atmosferę spokoju i harmonii.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s