Jak wybrać mieszkanie?

 

jak wybrac mieszkanie??

Jeśli postanowiłeś kupić mieszkanie, pamiętaj o tym, że podejmując tak ważną decyzję, nie powinieneś się spieszyć. Najpierw warto gruntownie przemyśleć parę spraw. Jakich – podpowiadamy poniżej.

 

Co dosć oczywiste, wiele zależy od budżetu, jakim dysponujemy. To on w dużej mierze warunkuje, na jakich ofertach powinniśmy się skoncentrować. Poza tym, jeśli nie mamy gotówki, od razu zrezygnujmy z lokali położonych na nieuregulowanych prawnie gruntach, nawet jeśli posiadają księgę wieczystą założoną przed zmianą przepisów stanowiącą o tym, że już jej nie założymy na takie mieszkanie. Bez księgi wieczystej możemy bowiem zapomnieć o tym, że jakikolwiek bank udzieli nam kredytu na zakup takiej nieruchomości.

 

Kolejnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na naszą decyzję, jest lokalizacja. Tutaj dużą rolę grają osobiste preferencje – szukamy miejsca na przedmieściu czy w mieście, domu jednorodzinnego czy mieszkania? Jaki będzie dojazd do naszej pracy albo gdzie jest najbliższy sklep?

 

Nie zapominajmy też o tym, że osiedla mieszkaniowe przypominają żywe organizmy – ciągle się zmieniają, ciągle coś się buduje albo dostawia, lokale plajtują albo powstają zupełnie nowe. Między innymi dlatego warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzeni wokół wymarzonego lokalu. Z takiego dokumentu dowiemy się na przykład, czy w przyszłym roku piękny widok na Pałac Kultury nie zostanie zasłonięty przez szklane, zimne oblicze jakiegoś 50-piętrowego biurowca. Może się też okazać, że w niedalekiej przyszłości będziemy się cieszyć dostępem do nowego parku lub przystanku nowej linii metra. Takie elementy nie tylko sprawią, że nasze mieszkanie będzie atrakcyjniejsze, ale także podniosą jego wartość.

 

Nie należy także zakładać, że zawsze będziemy mieć samochód lub przeciwnie: że nigdy go nie zakupimy. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę tak na dostępne w okolicy miejsca parkingowe, jak i bliskość przystanków komunikacji miejskiej.

 

Jeśli planujemy dzieci lub już je mamy, tym bardziej konieczne jest, abyśmy skupili uwagę na najbliższej okolicy mieszkania, które wpadło nam w oko. Nieogrodzony teren, bliskość bardzo ruchliwej ulicy lub wielu klubów nocnych to czynniki, których zaistnienie powinno od razu obudzić naszą czujność. Dobrze natomiast, jeśli na osiedlu mamy bezpieczny plac zabaw – taki, gdzie huśtawki są dobrze zabezpieczone, a piaskownice odgrodzone od psów. Dodatkowym atutem zawsze będzie także obecność parku albo innych terenów zielonych, które latem będą dla nas doskonałym miejscem do wypoczynku. Niekoniecznie należy się cieszyć z bliskości wody – często oznacza zwiększoną obecność komarów latem i niekiedy zagrożenie powodzią przy roztopach.

 

Innym czynnikiem, jakim warto się zainteresować, jest stan budynku. Czy chcemy mieć mieszkanie zupełnie nowe, czy może wolimy kupić je na rynku wtórnym? Obie możliwości mają swoje dobre i złe strony. W pierwszej sytuacji mamy nieraz do czynienia z lokalem niewykończonym, wymagającym niemałego wkładu własnego, z niedoprowadzonymi mediami itp. Ryzykowna bywa także… współpraca z deweloperem – warto go wcześniej sprawdzić, aby wiedzieć, czy przypadkiem nie staniemy niedługo z innymi mieszkańcami w sądzie w sprawie oszustw, które doprowadziły nas do utraty pieniędzy, a czasami nawet mieszkania. Z kolei na rynku wtórnym nieraz dostajemy mieszkanie, które wcale nam się nie podoba. Cóż więc z tego, że jest gotowe na już, skoro będzie wymagało ogromnego nakładu czasu i pieniędzy? Z drugiej strony przynajmniej możemy w nim zamieszkać od razu i nie musimy się martwić o doprowadzenie do mieszkania telewizji.

 

Jeśli decydujemy się na zakup używanego mieszkania, nie zapominajmy dowiedzieć się czegoś o stosunkach sąsiedzkich. Warto się zorientować, koło kogo będziemy żyć na co dzień, czy dowiedzieć się czegoś o działalności wspólnoty mieszkaniowej, jeżeli taka istnieje. Pod tymi względem zakup nowego lokalu to trochę większe ryzyko, bo z reguły niewiele możemy się dowiedzieć o przyszłych mieszkańcach w chwili podpisywania umowy.

 

Poza tym, szalenie ważne jest wnętrze, czyli nasze preferencje dotyczące układu mieszkania: ile ma pokojów i jaki jest ich rozkład, czy kuchnia jest oddzielna czy nie, jak zorientowane jest mieszkanie (pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód i południe będą znacznie jaśniejsze i cieplejsze). Zastanówmy się nad tym, co lubimy, żeby nie popełniać niepotrzebnych błędów.

 

W ostatecznym rozrachunku najwięcej zależy od osobistych preferencji. Jeśli w jakimś mieszkaniu się zakochamy, to możemy być spokojni, choćby nie było takie, jakie sobie zaplanowaliśmy. Zawsze będzie można je wymienić i rozpocząć poszukiwania wymarzonego miejsca na nowo!

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s